Basen lśniący czystością

 

Własny basen to ogromna przyjemność, ale i spory obowiązek. Nieskazitelnie czysta i przejrzysta woda i wolny od pływających zanieczyszczeń zbiornik zachęca do kąpieli. Jeśli natomiast woda jest mętna, rozwijają się w niej glony, a powierzchnia i ściany basenu są nieprzyjemnie śliskie od osadu, niechętnie będziemy korzystać z uroków kąpieli.

Jak zachować czystość w basenie?

polecane odkurzacze basenoweJak zadbać o własny basen, aby móc cieszyć się czystą wodą przez cały sezon? Przede wszystkim już na etapie budowy warto rozważyć najbardziej odpowiednie usytuowanie zbiornika, aby potem nie męczyć się np. z codziennym wybieraniem z wody liści. Teren mocno zadrzewiony nie będzie zatem najlepszym miejscem na basen w ogrodzie. Warto pamiętać również o zakrywaniu tafli wody zawsze wtedy, kiedy basen nie jest używany. Ograniczy to w dużym stopniu wpadające do wody zanieczyszczenia. Siatka do łowienia dryfujących na powierzchni liści i większych zanieczyszczeń przyda się każdemu właścicielowi basenu. Jednak większość tych zanieczyszczeń powinna być wyłapywana przez skimmery i system filtracyjny. Problemem może być natomiast osad gromadzący się na dnie zbiornika oraz na jego ścianach. Tworzy on nieprzyjemną dla oka warstwę, której warto regularnie się pozbywać. Do takich właśnie czynności są polecane odkurzacze basenowe. Urządzenia te pozwolą na zebranie wszystkich zgromadzonych w wodzie zanieczyszczeń bez konieczności jej spuszczania. Polecane odkurzacze basenowe mogą posiadać własną pompę, dzięki której zasysają wodę, odfiltrowują zabrudzenia i wypuszczają już czystą wodę z powrotem do zbiornika. Dostępne są również modele, które podłącza się do systemu filtracyjnego pracującego w zbiorniku.

Wśród maszyn do odkurzania basenów wyróżniamy modele ręczne oraz nieco droższe automatyczne. Te pierwsze będą wystarczającym wyborem do niewielkich zbiorników, natomiast automaty oszczędzą nam dużo czasu i pracy w sprzątaniu dużego basenu.