prosiaki

Budowa odpowiedniego silosu

W wielu gospodarstwach rolniczych stosuje się silosy. Silosy paszowe to miejsce, w którym magazynuje się wszekiego rodzaju materiały sypkie.

Jeśli chodzi o samą nazwę silos to warto wiedzieć, że od dawna stosowali ją już Hiszpanie. Warto wiedzieć, że zbiorniki niegdyś były wykonywane jako komory drążone w gruncie. We wnętrzu stosowano glinę. Później dopiero ludzie zaczęli budować budowle naziemne. Kształt i wymiar tych budowli zależy przede wszystkim od przechowywanego materiału oraz technologii składowania. Jeśli chodzi o tego typu zbiorniki na paszę to składają się z komory, konstrukcji wsporczej oraz innych elementów wyposażenia.

Warto wiedzieć o tym, że komory silosu mogą mieć kształt cylindryczny lub kształt graniastosłupa. Znajdują się także w silosie pobocznice komór. Wykonuje się je z blach płaskich lub też z blach falistych. Bardzo często bocznica jest użebrowana. Jest to swojego rodzaju szkielet, który składa się z różnego rodzaju prętów – są to pręty poziome oraz pionowe. Mają one za zadanie przeniesienie obciążenia. Komora silosu musi być oczywiście zakończona dachem. Tutaj musi się znaleźć otwór w którym znajduje się filtr. Przez ilt będzie dostarczany sypki materiał.

W dolnej części komory będzie znajdował się natomiast lej wysypowy. Powinien mieć on kształt stożka. Jeśli chodzi o ten lej to jest on wykonany najczęściej z kilku segmentów. Łączone są one ze sobą za pomocą różnych śrub. Komora może być połączona z lejem również za pomocą pierścienia podporowego. Oczywiście silos może mieć także wyposażenie budynków inwentarskich. Do wyposażenia tego należą przede wszystkim różnego rodzaju drabinki, galerie, dodatkowe filtry oraz włazy.

Silosy bardzo często są wyposażone również w instalacje do aeracji. Jeśli chcemy aby konstrukcja silosu była poprawna to musimy wziąć pod uwagę parcie materiału, ciężar własny silosu oraz obciążenie wiatrem. Należy także pamiętać o obciążeniu przykrycia śniegiem oraz technologiczne przekrycie. Trzeba także pamiętać o odkształceniach wymuszonych oraz o obciążeniach wyjątkowych.