Co warto wiedzieć o herbacie matcha?

Na świecie znajdziemy setki różnych odmian herbaty. W zależności od gatunku krzewu, miejsca, w którym rośnie, dostępności światła i wody, a także określonych warunków zbiorów i po zbiorach, można uzyskać zupełnie inne walory smakowe danej herbaty. Jedną z popularnych w ostatnich latach herbat jest matcha.

Czym jest matcha i jak ją wykorzystać?

matcha herbata sklepMatcha to herbata kojarzona ściśle z tradycyjnym japońskim rytuałem parzenia herbaty, nazywanym chanoyu. Nauka tego rytuału może zająć nawet wiele lat – w naszym kraju mamy więc niewielkie szanse, aby spróbować herbat przygotowanej w ten sposób, ale możemy uzyskać nieco zbliżony rezultat, jeśli nauczymy się wykorzystywać miotełkę chasen. Właściwie ubijana z jej pomocą herbata matcha będzie mieć kremową konsystencję i charakterystyczną delikatną piankę na powierzchni naparu. Kluczem do sukcesu jest jednak sama herbata, która powinna być najwyższej jakości. Polecana jest między innymi matcha pochodząca z prefektury Kioto, produkowana w tradycyjny sposób, można ją kupić także w Polsce. Warto poszukać w sieci, produkty takie jak matcha herbata sklep internetowy, specjalizujący się w sprzedaży herbat, z pewnością będzie mieć w ofercie. Jeśli trafimy na naprawdę dobry sklep, z łatwością dowiemy się wiele o różnych oferowanych herbatach. Niektóre rodzaje matchy nadają się najbardziej do picia, jednak inne są doskonałe np. do koktajli czy też wypieków. Matcha jest też obecnie często wykorzystywana do produkcji słodyczy.

Jeśli znamy kogoś, kto interesuje się japońską kulturą lub jest wielbicielem herbaty, to z pewnością ucieszy się z zestawu do parzenia herbat wraz z puszką matchy. Innym ciekawym pomysłem na prezent będą np. owoce w czekoladzie, obtoczone w tej sproszkowanej herbacie, co zapewni im bardzo oryginalny, niepowtarzalny smak.