Tłumaczenia

Czy tłumacz ma tylko tłumaczenia?

Jest na świecie wiele zawodów które wymagają specjalistycznej wiedzy na dany temat. Są również takie które obarczają, wykonującego je profesjonalistę, wielką odpowiedzialnością. Bycie prawnie zobowiązanym do przestrzegania pewnych zasad jest dla takich ludzi jednak chlebem powszednim. Wiedzą oni dokładnie w jakim zawodzie pracują i jak muszą wykonywać wszystkie otrzymane zlecenia.Jednym z takich zawodów jest tłumacz przysięgły. Przeprowadza on tłumaczenia.

Tłumaczenia są drogie.

Potrzebuje on dokładnej i rozległem wiedzy z kilku języków obcych, aby móc wykonywać poprawnie swoją prace. Jest on również w pełni odpowiedzialny za teksty które przetłumaczy, musi więc uważać aby nic nie przekręcić, ponieważ może skutkować to poważnymi konsekwencjami prawnymi. Dlatego nie jest tak łatwo zostać tłumaczem, a tym bardziej otworzyć biuro tłumaczeń. Bydgoszcz i inne polskie miasta posiadają bardzo restrykcyjne wymogi. Jest to bowiem zawód zaufania publicznego, a więc taki który ma wpływ na to aby społeczeństwo dobrze funkcjonowało. Do jego zadań należy miedzy innymi przekładanie na różne języki:

  1. Dokumentów procesowychTłumaczenia
  2. Dokumentów urzędowych

Oraz:

  1. Uwierzytelnianie odpisów takich dokumentów
  2. Poświadczania tłumaczeń

Do tego celu używa on specjalnej pieczęci, którą symbolizuje, że to on wykonał, bądź poświadczył dane tłumaczenie. Znajduje się na niej jego imię i nazwisko oraz język do którego ma uprawnia. Tłumacz przysięgły angielskiego może bowiem wykonywać tłumaczenia Bydgoszcz, tylko i wyłącznie z i na język angielski, tak samo jak tłumacz przysięgły niemieckiego, posługuje się językiem niemieckim. Dodatkowo na samym środku pieczęci jest numer, który świadczy o tym które miejsce dany tłumacz zajmuje na liście tłumaczy przysięgłych. Jeżeli jakiś przedstawiciel tego zawodu nie posiada takiej pieczęci to wykonuje go bezprawnie. Cała lista, wszystkich tłumaczy przysięgłych z całego kraju jest dostępna na stronie Ministra Sprawiedliwości.

Dzięki temu każdy może sprawdzić czy znany mu tłumacz ma uprawnienia do wykonywania swojego zawodu i czy wykonane przez niego tłumaczenia będą odpowiednio poświadczone. Bez tego bowiem nie mają one żadnej mocy prawnej i nie mogą służyć jako dokument w żadnym urzędzie bądź sądzie.  Jak widać do tłumacza należą tylko tłumaczenia Bydgoszcz.