Czym jest wypalarka plazmowa

 

Wypalarki plazmowe swoje zastosowanie odnajdują w coraz większej liczbie zakładów oraz warsztatów. Nic dziwnego, proces cięcia metalu w tym przypadku następuje bardzo szybko. Ponadto do użycia wypalarki plazmowej nie potrzebujemy jej wcześniejszego rozgrzania, dzięki czemu czas pracy jeszcze bardziej się zmniejsza.

Metoda cięcia przy pomocy wypalarki plazmowej

wypalarka plazmowaZadanie jakie ma przed sobą wypalarka plazmowa jest bardzo proste. Polega ono na wycięcia odpowiedniego kształtu w metalu. Główną zaletą tego urządzenia jest wysoka wydajność, miesięczne koszty jej użytkowania są bowiem stosunkowe niskie. Z tego też względu swoje zastosowanie może znaleźć również w mniejszych warsztatach. Praca wycinarki plazmowej polega na wytworzeniu łuku elektrycznego o wysokiej temperaturze, który z łatwością topi poddawany obróbce materiał. Maszyna ta radzi sobie nawet z bardzo grubymi materiałami, nawet do 160 mm. Krawędzie powstałe po użyciu wypalarki są znacznie gładsze niż przy użyciu tradycyjnego palnika gazowego. Cięcie tych urządzeń jest bardzo precyzyjne. Ponadto można je wykonywać zarówno w pionie jak i na skos. W przypadku wypalarki plazmowej wpływ temperatury na cały materiał, który nie jest wypalany, jest stosunkowo niewielki. Dzięki temu nie powstają odkształcenia na całym materiale. Wypalarki plazmowe swoje zastosowanie nie muszą ograniczać jedynie do cięcia. Ich powszechnym zastosowaniem jest również żłobienie. Podczas takiej pracy palnik skierowany jest pod kątem ostrym do obrabianej powierzchni, dzięki czemu nie przecinamy materiału na wylot.

Wypalarki plazmowe swoje zastosowanie mogą odnaleźć w wielu miejscach pracy. Jest to więc urządzenie polecane do warsztatów, w których często obrabiane są stalowe materiały. Aby zachować prostopadłość krawędzi podczas obróbki materiału potrzebna jest jednak wprawa, warto więc swoją pracę rozpocząć od mniejszych projektów.