Czym są ustawienia systemowe?

Każdemu z nas zdarzają się gorsze dni, a nawet okresy w życiu. Jednak kiedy ten trudny czas się przedłuża część z nas przestaje sobie radzić w tej sytuacji. Narastająca ilość problemów w pracy, czy też w relacjach rodzinnych sprawia, że poszukujemy pomocy specjalisty, który będzie w stanie pomóc nam zrozumieć naszą sytuację, a także doradzi w kwestii tego, jak ją rozwiązać.

Ustawienia systemowe metodą Berta Hellingera

ustawienia hellingerowskieZazwyczaj nasze kroki kierujemy w kierunku psychologa, czy psychoterapeuty. Okazuje się jednak, że na efekty współpracy z tymi specjalistami czasem trzeba czekać naprawdę długo, a część z nas oczekuje pomocy już teraz. Jeśli liczymy na jak najszybszy efekt to powinniśmy pomyśleć o ustawieniach systemowych. Bert Hellinger jest twórcą metody terapeutycznej, która opiera się na teorii mówiącej o tym, ze wszytskie nasze problemy wynikają z zaburzonych, nieprawidłowych lub też całkowicie zerwanych relacji rodzinnych. Jeśli więc te relacje ulegną poprawie będziemy mogli liczyć na rozwiązanie naszych problemów. Ustawienia hellingerowskie to forma terapii grupowej, w której udział bierze część członów spotkania. Prowadzący je terapeuta wybiera tak zwanych reprezentantów, którzy w przestrzeni ustawieni są w sposób odzwierciedlający relacje pomiędzy osobami, które biorą udział w danej sytuacji. Następnie zadawane są trafne pytania, które mają sprawić, że reprezentanci będą mogli wczuć się w swoją rolę.

Przedstawiają oni swoje odczucia, emocje, myśli, a także plany, dzięki czemu wszyscy mogą się z nimi zapoznać. Jeśli chodzi o efekty to w zależności od skomplikowania danej sytuacji możemy się ich spodziewać. Zdarza się, że niektórym osobom wystarcza jedynie jedno spotkanie, aby odczuć różnicę i zauważyć efekty. Innym potrzeba kilku spotkań.