Dlaczego trzeba wykonywać przeglądy konstrukcji regałowych?

Wydawać by się mogło, iż raz postawione konstrukcje będą stać i stać i nic się z nimi nie zadzieje. Niestety w praktyce wygląda do zupełnie inaczej. Sprawa robi się bardzo poważna, jeśli chodzi o tak istotne dla bezpieczeństwa pracowników konstrukcje jak regały magazynowe. Niekiedy są one bardzo wysokie, a jakikolwiek wady w ich budowie mógłby skończyć się tragicznie. Rozsądny pracodawca z pewnością nauczył się przewidywać takie sytuacje i co ważniejsze wie, jak im zapobiegać.

Waga przeglądów regałów magazynowych

przegląd okresowy regałów magazynowychBardzo ważnym zadaniem każdego odpowiedzialnego pracodawcy jest wykonywanie przeglądów budynków oraz infrastruktury w nich zawartej. Szczególnym obiektem jest magazyn. To właśnie tam może stać się wiele bardzo poważnych wypadków. Konstrukcje regałowe są cały czas narażone na różnego typu obciążenia. Niekiedy odbija się to także na ich stanie. Są to bardzo niebezpieczne sytuacje. Naruszenie konstrukcji stalowej może doprowadzić do zawalenia się całego pionu. Ucierpieć mogą nie tylko przechowywane materiały, ale i również pracownicy tego miejsca. Na stan regałów mogą mieć wpływ także czynniki zewnętrzne. Szczególnie szkodliwa jest wysoka wilgotność powietrza. Sprzyja ona powstawaniu korozji, a co za tym idzie naruszeniu struktury stali z której wykonane są regały. Aby unikać takich sytuacji koniecznie trzeba wykonywać okresowe przeglądy instalacji regałowych. Przegląd okresowy regałów magazynowych powinien odbywać się w cyklicznych odstępach czasu.

Podsumowując, chcąc zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa swoich pracowników oraz materiałów przechowywanych w magazynach, koniecznie trzeba poddawać regularnym przeglądom konstrukcje regałowe. Te  pewnością bardzo stabilne i wytrzymałe budowlę nie są zupełnie odporne na niekorzystne warunki panujące w danym środowisku, ale i również bywają często mechanicznie obciążane, a nawet uszkadzane. W związku z tym trzeba przede wszystkim monitorować ich bezpieczeństwo.