żarówka

Elektryka – trochę o historii: rozdzielnice niskiego napięcia

Co należy przyznać pod względem elektryki – Polska nie jest szczególnie do tyłu pod względem technologii jakie stosujemy. Co więcej, nasi fachowcy są pożądani na całym świecie. Szczególnie dla tego, że każdy elektryk starszego pokolenia, lub młodszy, który przy takim się uczył zrobi niemal wszystko w niemal każdych warunkach.

Elektryka jest stosunkowo krótko w naszym użytku, ale jednak zrobiliśmy wiele przez te 200lat.

żarówkaNie ma co się dziwić – w końcu to my wymyślaliśmy sposoby, jak obejść liczniki, albo jak je zwalniać czy ogólnie fałszować ich wyniki.
Dzisiaj się już tak nie da, ponieważ wystarczy obejrzeć kamerą z podczerwienią wszystkie instalacje, lub wpuść sygnał kontrolny, który zgłosi nam, gdzie jest coś nie tak. Dlatego dziś budując się nikt nie zostawia sobie miejsca do popisu, tylko stawia na porządne wykonanie i montuje rozdzielnice niskiego napięcia. Chyba, że przewiduje dużo wyższe zużycie energii to montuje rozdzielnice średniego napięcia. Wiele z patentów, jakie wykorzystywane są dziś, wymyślili właśnie Polacy lub Niemcy. Choć na przykład Watt był Szkotem, Volt był Włochem a Ampere był francuzem. Więc stacje transformatorowe mają swój Włosko-francuski początek rozwinięty przez Szkota. Choć przykładowo baterie kondensatorów mają początek od Faraday, który był Anglikiem. Widać więc, że do rozwoju energii elektrycznej przyczyniły się niemal wszystkie narody, z bardziej cywilizowanych wtedy krajów. Podejrzewam, że wszystko w pewnym momencie zostałoby odkryte, być może przez kogoś innego. Jednak jak wiadomo, to ten pierwszy się liczy, a że oni byli pierwsi więc oni przeszli do historii. I bardzo dobrze. Kto pierwszy ten lepszy. Gdyby był ktoś mądrzejszy w tym czasie od nich to mógł to wcześniej zrobić.
Energia elektryczna jest jednym z najważniejszych odkryć w historii, ponieważ dzisiaj się wszystko na niej opiera. Nie wiem, gdzie by była dzisiaj nasza cywilizacja, gdyby elektryczność wynaleziono choćby kilka lat później albo wcześniej.