Elementy małej architektury w ogrodzie

Każdy ma swoje oczekiwania względem ogrodu. Jedni chcą aby ogród był jednym wielkim placem zabaw. Inni chcą aby ogród był miejscem, w którym będzie można po prostu posiedzieć ze znajomymi. W każdym przypadku jednak bardzo ważną rolę będą odgrywały drewniane elementy małej architektury, takie jak na przykład pergole. Drewniane elementy pasują do wszelkiego rodzaju aranżacji ogrodowych.

pergolaMożna je dostrzec w ogrodach nowoczesnych oraz tych rustykalnych. Elementy takie nie są skomplikowane. Ich montaż także jest dość łatwy. Warto wiedzieć o tym, że większość gatunków drzew pochodzących z polskich lasów ma porowatą strukturę i naprawdę szybko nasiąka wodą. Najlepiej jednak spośród wszystkich wybrać drewno sosnowe. Nadają się także drewno jesionowe oraz świerkowe.

Jeśli chodzi o drewniane elementy małej architektury to bardzo destrukcyjnie wpływa na nie deszcz, słońce, mróz i wysoka temperatura. Takie elementy po kilku sezonach będziemy musieli wymienić. Oczywiście aby zwiększyć ich żywotność można również zaimpregnować drewno. Można to zrobić samemu, ale oczywiście lepiej będzie jeśli pozostawimy to specjalistom. Wykonają oni impregnację metodą ciśnieniową, wówczas preparat doskonale wnika w głąb tkanek drewna. Znacznie bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych jest drewno z drzew egzotycznych. Drewno takie wygląda również naprawdę bardzo efektownie. W tym przypadku drewno może jedynie tracić swoją barwę. Wówczas warto powlec je specjalnym olejem do drewna. Wiele osób samemu wykonuje elementy małej architektury.

W każdym markecie budowlanym kupimy drewno, z którego będziemy mogli je wykonać. Oczywiście wszystko to wymaga znacznie więcej wysiłku, ale za to możemy uzyskać wymarzony efekt. Jednak tutaj będziemy mieć do wyboru tylko drewno z polskich gatunków drzew. Bardzo trudno jest bowiem kupić w markecie drewno z drzew egzotycznych. Jeśli chodzi o łączenie drewnianych elementów to robi się to przy pomocy śrub i wkrętów nierdzewnych. Przydatne będą też z pewnością gwoździe.

Więcej na: http://www.smat.pl