Folia polipropylenowa, a przemysł

Polipropylen to tworzywo sztuczne, które ma zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Wykorzystuje się go między innymi do produkcji folii, która przeznaczona jest do pakowania różnego rodzaju produktów. Począwszy od żywności, a kończąc na kosmetykach, czy nawet produktach przeznaczonych do codziennego użytku.

Zastosowanie folii polipropylenowej

folia polipropylenowaBardzo ważną zaletą folii polipropylenowej jest fakt, że nie jest toksyczna, dlatego też jest to główny czynnik, który wpływa na to iż wykorzystywana jest do pakowania żywności. Dzięki temu nie ma żadnego ryzyka, że jakiekolwiek szkodliwe substancje przenikną do jedzenia.  Kolejną zaletą, którą cechuję się folia polipropylenowa jest to, że jest bardzo wytrzymała i lekka. Lekkość folii jest korzystna zarówno dla producenta jak i konsumenta. Bardzo trudno ją uszkodzić. No chyba, że użyje się ostrego narzędzia, aby ją naciąć. Jej wytrzymałość wpływa na to, że dobrze chroni zapakowane produkty przed różnymi uszkodzeniami, czy negatywnym wpływem czynników zewnętrznych tj., zanieczyszczenia, bądź wilgoć. Zapakowanie produktów w tę folię powoduję, że wydłuża się ich przydatność do spożycia. Istnieją dwa rodzaje folii polipropylenowej: folia sztywna, orientowana dwuosiowo OPP oraz folia nieorientowana CPP. Obie te folie dostępne są w formie taśmy oraz półrękawa. Nie da się ukryć, że roczne zużycie tej folii w przemyśle jest bardzo duże.

Poza zastosowaniem folii do pakowania żywności, czy chemii to jest ona także wykorzystywana m.in., jako materiał do zapakowywania książek, gazet, kwiatów, artykułów papierniczych czy komputerowych. Ważne jest również to, że właściwości, a także kształt folii może ulec zmianie jeśli będzie ona miała styczność z bardzo niską, bądź bardzo wysoką temperaturą.