Folia rolnicza i belowanie siana

 

Jadąc pociągiem można zaiste spotkać przeciekawych ludzi, szczególnie podczas dłuższych podróży, kiedy to można się dobrze zapoznać i dowiedzieć wielu ciekawych informacji. Mnie także spotkała taka przyjemność i mogłem poszerzyć swoją wiedzę o bardzo ciekawe i nowe dla mnie fakty.

Folia kiszonkarska i belowanie trawy

folia rolnicza do belowaniaCzęsto jeżdżę pociągami, całkiem lubię ten środek lokomocji i nie rezygnuje z niego celowo, uwielbiam poznawać nowych ludzi i rozmawiać ze współpasażerami. Nie jestem przy tym nachalny, staram się wyczuć kto mógłby być zainteresowany konwersacją i zawsze szanuję czyjąś chęć prywatności. Sam też nie pozostaję obojętny na próby zagadywania, zawsze nawiązuję wtedy słowny kontakt i rozmowa sama się klei. Ostatnio miałem okazję podróżować z młodym absolwentem kierunku zootechnicznego, który to miał niesamowicie ciekawe rzeczy do opowiedzenia. Zmierzał aktualnie do domu aby pomóc przy sianokosach, a konkretnie przy robieniu sianokiszonki. Bardzo mnie zaciekawił ten temat, bo jako osobnik mieszkający w mieście, nie miałem zbyt wiele o tym pojęcia, zamieniłem się więc w słuch. Okazało się że do całego procesu niezbędna jest folia rolnicza do belowania, która to umożliwia wystąpienie procesu kiszenia. Najpierw jednak należy ściąć trawę i po lekkim przesuszeniu należy ją zwinąć w baloty. Normalnie taka trawa byłaby za mokra na siano, ale wtedy do akcji wchodzi owijarka, która szczelnie owija baloty wyżej wspomnianą folią, dzięki temu proces kiszenia może nastąpić bez przeszkód.

Zdecydowanie zafascynowała mnie folia do kiszenia i to co za jej pomocą można osiągnąć. Wytrzymała, szczelna, ale także bardzo elastyczna filia kiszonkarska to niezbędny i niezastąpiony przedmiot w każdym gospodarstwie rolnym, które hoduje bydło, zarówno mleczne jak i mięsne.