Gdzie montować listwy LED?

Listwy LED najczęściej montuje się w domu, nieco pod sufitem. Mogą łatwo sprawić, że nasze mieszkanie stanie się nowocześniejsze i bardziej regularnie oświetlone. Wciąż jednak nie wszyscy się na nie decydują, gdyż mimo wielu zalet są znacznie droższe od standardowego oświetlenia, a podczas aranżacji domu lub jego gruntownego remontu liczy się każdy grosz.

Czy zakup listw LEDowych się opłaca?

listwa ledW dłużej perspektywie lampy LED na pewno wychodzą opłacalnie, gdyż biorą znacznie mniej prądu. Listwa LED składa się z wielu małych lamp zamontowanych blisko siebie. Dzięki temu można uzyskać oświetlenie o równomierne oświetlenie pomieszczenia. Jeśli komuś wydaje się ryzykownym zakup wielu lamp, to trzeba wspomnieć, że diody LED mają bardzo wysoką trwałość, którą oblicza się zwykle na 30 do 50 tysięcy godzin. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że nawet po tym okresie lampy LED najczęściej działają, tyle że z nieco mniejszą efektywnością. Same lampy LED prawie nie generują ciepła, są jednak wrażliwe na wysokie temperatury. Dlatego należy wziąć pod uwagę, czy listwa będzie zamontowana w miejscu o stosunkowo wysokiej temperaturze (w mieszkaniach wystarczy zadbać o dobrą wentylację). Zakup LEDów jest znacznie większym wydatkiem niż zwykłych żarówek, jednak biorąc pod uwagę ich trwałość oraz energooszczędność, to taka inwestycja zwraca się średnio w okresie 5 do 10 lat. Zatem warto przemyśleć taką inwestycję.

Druga największa zaleta LEDów (pierwszą jest jakość), to nowoczesny design. LEDy prezentują się znacznie lepiej od normalnych żarówek, szczególnie w domach urządzonych w sposób minimalistyczny. Droższe lampy są również wyposażone w możliwość zmiany barw i czujniki ruchu. Można również łatwo zamontować lampy LED o małej mocy w szafkach. Ich niski pobór mocy sprawi, że będą świecić długo nawet na bateriach.