Gdzie wykonać badanie poziomu kortyzolu?

Żyjemy w czasach, kiedy stres dotyka większość z nas każdego dnia. O ile krótkotrwały jest naprawdę korzystny, o tyle problem pojawia się wtedy, kiedy nie mamy możliwości zredukowania jego poziomu lub też nie wiemy w jaki sposób odreagować, a sam stres jest długotrwały. Wtedy też w naszym organizmie zachodzą pewne zmiany, które negatywnie oddziałują na nasze zdrowie.

Polecane badania poziomu kortyzolu we krwi

badanie krwi kortyzolDo takich zmian należy zmiana poziomu hormonów stresu, a jednym z nich jest kortyzol. Kortyzol jest hormonem, który wpływa na wiele procesów w naszym organizmie. Reguluje poziom glukozy we krwi poprzez zwiększenie go, podnosi również ciśnienie, a także powoduje demineralizację kości. Z tego też powodu zbyt długi wysoki poziom kortyzolu negatywnie odbije się na naszym zdrowiu i może być przyczyną cukrzycy, nadciśnienia, jaskry, osteoporozy i bezsenności. Coraz częściej również mówi się o tym, ze zbyt wysoki poziom kortyzolu jest przyczyną depresji. Warto więc regularnie badać jego poziom. Jeśli chodzi o badanie krwi kortyzol oznaczany jest we wszystkich laboratoriach diagnostycznych w całej Polsce, Aby znaleźć najbliższą placówkę wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednie hasło, a następnie wejść na stronę internetową laboratorium, które wyświetliło się nam. Będziemy mogli zapoznać się z ofertą danego laboratorium, a także poznać ceny za badanie. Warto wiedzieć, że oznaczenie stężenia kortyzolu nie jest kosztowne. Za niewielką kwotę możemy bez problemu wykonać takie badanie.

Wyniki uzyskamy już tego samego dnia i będziemy mogli jest sprawdzić za pomocą kodu na stronie internetowej laboratorium lub też możemy następnego dnia po pobraniu krwi udać się do laboratorium i uzyskać wynik w wersji papierowej. Istotne jest aby na badanie udać się na czczo, czyli minimum osiem godzin po ostatnim posiłku, aby wyniku były miarodajne.