Glikol propylenowy – wykorzystanie

Związek chemiczny o gdzieś słyszanej nazwie glikol propylenowy jest bardzo tajemniczym związkiem, który w tych czasach znalazł już zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia. Aby sprawdzić do czego glikol może nam posłużyć, zaczerpnijmy o nim trochę wiedzy.

Jakie zastosowanie ma niskokrzepnący glikol propylenowy?

Niskokrzeniskokrzepnący glikol propylenowypnący glikol propylenowy jest to związek, który jest głównym składnikiem płynów nisko-krzepnących, o różnorakim zastosowaniu. Płyny te tworzone są na bazie glikolu i ich zastosowanie to wiele dziedzin naszego współczesnego świata jak np. instalacje grzewcze, solarne, chłodnicze, klimatyzacyjne oraz także jako uniwersalny związek chemiczny może posłużyć nam do stosowania w celu zapobiegnięcia zamarzaniu substancji sypkich. W wielu firmach oraz instytucjach gdzie występują instalacje przemysłowe możemy także zauważyć użycie tego związku w formie nośnika grzewczego lub chłodzącego. W skład niskokrzepnącego glikolu propylenowego wchodzą: glikol monopropynelowy, woda demineralizowana, inhibitor korozji oraz barwnik. Jest to produkt który jest zalecanym związkiem w wyżej wymienionych celach, na co wpływa także stopień jego biodegradacji który wynosi 100%. Jeśli chcemy skupić się na właściwościach chemicznych jak i fizycznych tego związku musimy zaznaczyć iż występuje on w postaci cieczy jednorodnej, która jest przezroczysta oraz nie występują w niej osady. Można zauważyć słabo wyczuwalny zapach, oraz gęstość w temp. 20 stopni równą 1,03-1,05. Temperatury w których występują poszczególne reakcje opiewają w następujących wartościach : temp. wrzenia >100 stopni, temp. krystalizacji -35 stopni, temp. zapłonu ok.103 stopni, zaś temp. samozapłonu wynosi >371 stopni. Jeśli chcemy dowiedzieć się jak związek reaguję z wodą to zaznaczam iż jest on całkowicie rozpuszczalny w H2O.

Zastosowań nisko-krzepnących płynów, a w tym nisko-krzepnącego glikolu propylenowego jest wiele, dlatego korzystanie z tego związku jest tak ważne w dzisiejszym świecie, gdyż instalacje grzewcze jak i klimatyzacyjne odpowiadają za ciepło w naszych domach jak i budynkach lub wielu innych miejscach.