Ile kosztuje badanie poligraficzne?

W życiu codziennym nikt nie poddaje się badaniu poligraficznemu zawsze kiedy ktoś nas podejrzewa o mówienie nieprawdy. Przeważnie jest to ostateczność, ponieważ jest to dość drogie badanie, które można przeprowadzić w niewielu miejscach.

Kto przeprowadza badania wariograficzne?

badanie wariografem - skuteczność i cenaRozpoznanie kłamstwa jest najprostsze u dzieci, gdyż widać je jak na dłoni. Maluchy nie potrafią go skutecznie ukrywać, bo zdradzają je komunikaty werbalne i niewerbalne. U ludzi dorosłych jest to znacznie cięższe zadanie, bo potrafią oni całkiem dobrze je ukrywać. Czasem się to udaje nawet przez wiele lat, a innym razem szybko wychodzi na jaw, bo kłamca nie potrafi panować nad sygnałami wysyłanymi przez jego ciało. Skutecznym sposobem na wykrycie kłamstwa jest badanie wariografem – skuteczność i cena jego są adekwatne do jakości. Przede wszystkim skuteczność wariografu jest oceniana na poziomie nawet dziewięćdziesięciu pięciu procent, co jest bardzo wysokim wynikiem. Jednak w znacznym stopniu rezultat badania poligraficznego zależy od właściwego sposobu wykonania oraz doświadczenia testera. Po wykonanym badaniu, to właśnie tester dokonuje niezbędnej analizy i interpretacji uzyskanych danych. To zadanie jest bardzo ważne, ponieważ od niego zależy ostateczny wynik, który jest niezmiernie ważny dla badanej osoby. Miejscem, w którym przeprowadzimy takie badanie w profesjonalny sposób jest Instytut Badań Wariograficznych, który mieści się w Warszawie. Ponadto posiada aż dwadzieścia siedem oddziałów w całym kraju.

Jeżeli chcemy wykonać badanie poligraficzne, to musimy się przygotować na koszt rzędu tysiąca dwustu złotych. Badanie jest bezpieczne, szybkie i dokładne, a ze względu na skuteczność jest często wykorzystywane przez sądy, policję czy małżonków w trakcie sprawy rozwodowej.