mata grzejna

Instalacja mat grzejnych

W trakcie instalacji mat grzejnych należy pamiętać, że mata grzejna nie może przecinać szczelin dylatacyjnych. Ponadto skrócony może zostać jedynie przewód zimny. Mata grzejna musi być ułożona w odległości co najmniej 5 cm od ściany.

Kto zajmuje się instalacją maty grzejnej?

mata grzejnaPodłączenie maty grzejnej do instalacji elektrycznej (termostatu, regulatora) musi wykonać elektryk z uprawnieniami. Maty grzejne to elementy grzejne o określonej mocy przygotowane do zainstalowania bezpośrednio pod materiałem posadzki, zazwyczaj w warstwie kleju do glazury. Maty są montowane tylko na wolnej przestrzeni podłogi. Przed montażem należy sporządzić prosty plan rozmieszczenia maty grzejnej. Trzeba dokładnie wymierzyć powierzchnię na jakiej będzie instalowane ogrzewanie. Prawidłowy rozmiar jest ważny, gdyż przewodów grzewczych maty nie można skracać. Istnieje tylko możliwość docięcia siatki, do której przymocowane są przewody oraz położenie obciętych fragmentów na przewidzianej do ogrzania powierzchni zgodnie z wcześniej narysowanym planem. Kolejny krok to dokładne wymierzenie powierzchni podłogi, na której instalowana będzie mata grzejna.

Dobrze jest także obliczyć zapotrzebowanie na moc grzewczą pomieszczenia. Wszystkie maty wyposażone są w czujnik regulatora temperatury, kable przyłączeniowe do sieci zasilającej tzw. „zimne” oraz puszkę instalacyjną. Jeszcze przed montażem trzeba określić miejsce ułożenia puszki instalacyjnej, ten zabieg pozwoli na wskazanie przebiegu przewodów (zimnych) doprowadzających napięcie do właściwych przewodów grzejnych maty oraz miejsce umieszczenia przewodu, a także samego czujnika termoregulatora. Natomiast przewody doprowadzające oraz przewód samego czujnika temperatury umieszcza się w cienkich rurkach ochronnych (tzw. peszlach). Przy montażu maty samoprzylepnej trzeba wykuć rowek w podłożu na poprowadzenie kabla czujnika temperatury. Jego głębokość ma pozwolić na ułożenie rurki instalacyjnej(żeby nie blokowała potem przy układaniu posadzki).

W ścianie należy zrobić bruzdę do puszki instalacyjnej oraz na przewody zasilające. Przed ułożeniem maty trzeba wyczyścić podłoże z kurzu, pyłu i brudu. Sam montaż maty jest prosty. Wystarczy tylko rozłożyć i docisnąć do podłoża.