lampy

Jak rozplanować oświetlenie?

Oświetlenie to wbrew pozorom bardzo ważny element aranżacji wnętrza, dlatego powinno być zaplanowane już na etapie prac wykończeniowych. Trzeba bowiem podjąć decyzję, gdzie będą umieszczone gniazdka, tak, abyśmy mieli do nich łatwy dostęp i nie musieli korzystać z przedłużaczy.

lampyPodstawa to oświetlenie górne, zazwyczaj są to lampy sufitowe, które dają mocne, jasne światło. Ich głównym zadaniem jest równomierne rozjaśnienie wnętrza, aby zapewnić możliwie jak najlepszą widoczność. Górny żyrandol powinien umożliwić nam swobodne poruszanie się po pomieszczeniu. Oczywiście w żadnym domu nie może zabraknąć również światła punktowego, dzięki, któremu będzie można poczytać książkę. Najlepiej posiadać też lampy wiszące, szczególnie nad stołem w jadali. Światło punktowe oprócz swoich funkcji praktycznych potrafi doskonale budować nastrój i charakter wnętrza. Kinkiety mogą natomiast posłużyć do oświetlenia półek oraz obrazów przywieszonych na ścianach. Za pomocą takiego oświetlenia można też ukryć mankamenty mieszkania. Na pewno warto zaopatrzyć się także w lampę podłogową, szczególnie jeżeli lubimy relaksować się przed telewizorem. Większość z nas dopasowuje lampy italux do pomieszczenia, tak, aby tworzyły z nim spójną całość. Można jednak zastosować odwrotną zasadę i wybrać nowoczesny, designerski model wyróżniający się na tle pozostałego wyposażenia.

Tak czy inaczej wybór jest bardzo duży, począwszy od tradycyjnych żyrandoli w drewnianych oprawach, po kryształowe lampy będące małymi dziełami sztuki.