Kontener mieszkalny

Kontenery mieszkalne i modułowe. Czym one są?

Budownictwo modułowe staje się coraz bardziej popularne, gdyż najczęściej stanowi ono najprostszą drogę do posiadania własnego domu. Budownictwo modułowe to nie tylko kontenery mieszkalne różnego rodzaju. Tego typu budownictwo znalazło szereg zastosowań także w takich dziedzinach jak kontenery handlowe, czyli małe budki w postaci chociażby kiosków z których wszyscy na co dzień korzystamy kupując gazetę.

Nowy trend w budownictwie to kontenery mieszkalne i modułowe

Kontener mieszkalnyPopularne są również kontenery stróżówki, które są najczęściej wykorzystywane jako portiernie przy bramach do dużych zakładów produkcyjnych czy jako forma budek parkingowych. Jeśli chodzi o kontenery mieszkalne to stają się one coraz bardziej realną alternatywą wobec budowania tradycyjnych domów jednorodzinnych oraz kupowania mieszkań w bloku czy kamienicach. Taki dom modułowy zbudowany z keramzytobetonu można postawić bardzo szybko na niemalże dowolnej powierzchni. Zdarzają się nawet tego typu domy położone chociażby na gruncie piaszczystym, podmokłym, a nawet skalistym. Do tego takie domy można dowolnie rozbudowywać lub pomniejszać oraz przemieszczać z miejsca na miejsce za pomocą dźwigu. Można je nawet budować na dachach istniejących już budynków. Są one świetną alternatywą np. do budowania mieszkań socjalnych dla najbardziej potrzebujących. Mogą także służyć jako mieszkania tymczasowe dla poszkodowanych w wyniku katastrof naturalnych jak np. powódź czy pożar. Tego typu domy tworzone są w ponad 80% w fabryce. Zazwyczaj nie możemy wybudować takiego domu według naszego własnego projektu i musimy wybrać gotowe rozwiązania oferowane nam przez katalogi firm i fabryk zajmujących się produkcją tego typu domów. Moduły są przywożone za pomocą tirów i łączone ze sobą na miejscu najczęściej za pomocą dźwigu. Moduły zazwyczaj są od razu gotowe do zamieszkania. Producent montuje w nich podstawowe sprzęty oraz kable i przewody gotowe do podłączenia pod instalacje wodne i elektryczne. Oczywiście murowany dom pod względem komfortu bije kontenery mieszkalne na głowę.

Gdy taki dom stanie już na naszej działce to możemy go później dowolnie rozbudowywać poprzez dołączanie do niego kolejnych modułów. Jeśli chodzi o koszty to są one często nawet o połowę niższe niż przy budowie domu w ramach budownictwa konwencjonalnego. W Polsce nie są jeszcze zbyt popularne i brane na poważnie, ale na zachodzie można już znaleźć całe osiedla składające się z tego rodzaju domów.