Korzyści z zabawek

Przeglądając oferty edukacyjne poszczególnych uczelni, coraz częściej możemy znaleźć studia podyplomowe z zakresu integracji sensorycznej. Kierunek ten stał się współcześnie bardzo popularny. Wynikać to może z faktu, że w dzisiejszych czasach rodzice nie wstydzą się szukać pomocy jeśli chodzi o wychowywanie swoich pociech.

Zabawka sensoryczna prawdę ci powie

zabawki sensoryczneJeszcze kilka lat temu świadomość społeczeństwa dotycząca różnego rodzaju zaburzeń w rozwoju dziecka była dość znikoma. Obecnie już nikt nie wstydzi się pójść ze swoim dzieckiem do psychologa, logopedy czy specjalisty zajmującego się innymi zaburzeniami rozwoju. Świadomość rodziców jest coraz większa, coraz bardziej zdają sobie oni sprawę z tego, że jeśli coś zaniedbamy w dzieciństwie to w późniejszym wieku przyniesie nieodwracalne skutki. Bardzo ważną kwestią w rozwoju każdego dziecka jest zdolność do odczuwania i rozumienia sygnałów, które docierają do mózgu młodego człowieka poprzez różnego rodzaju receptory takie jak węch, słuch, dotyk. Dziedziną nauki, która zajmuje się tego rodzaju zaburzeniami czy dysfunkcjami jest integracja sensoryczna. Aby wykryć we wczesnym etapie rozwoju ewentualne nieprawidłowości, warto kupować swoim dzieciom zabawki sensoryczne. Mogą to być na przykład gniotki, książeczki z dźwiękami, dmuchane mazaki czy popularne klocki sensoryczne. Przy wykorzystaniu tego typu zabawek będziemy mogli sami wstępnie ocenić, czy nasze dziecko prawidłowo rozpoznaje kolory, kształty oraz dźwięki. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące sygnały – pomoc specjalisty jest nieunikniona.

Obserwowanie swojego dziecka i interwencja we wczesnym etapie rozwoju wszelkiego rodzaju zaburzeń pozwoli zahamować dalszy rozwój dysfunkcji dziecka. Każde niepokojące sygnały, które zostaną zauważone powinny być konsultowane ze specjalistą, aby zapobiec nieodwracalnym skutkom.