Kwalifikacja do programu czyste powietrze

W ostatnich latach dużo się mówi o zanieczyszczeniu powietrza, które jest wynikiem działalności człowieka. Przede wszystkim odnosi się to do samochodów oraz do nieekologicznych źródeł ciepła, które wymagają modernizacji lub wymiany.

Co obejmuje dotacja z programu czyste powietrze?

czyste powietrze dotacjePotrzeba ochrony środowiska jest dziś palącą sprawą, dlatego też tak dużo się mówi o czystym powietrzu. Zanieczyszczamy je każdego dnia, a niekiedy nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Na pewno najgorszy jest smog, który szczególnie nam dokucza w sezonie grzewczym, ponieważ generują go w dużym stopniu piece opalane węglem. Takie źródła ciepła posiada wielu ludzi, gdyż są najtańsze, jednakże również najbardziej szkodliwe. W związku z tym został uruchomiony program czyste powietrze dotacje z niego są przeznaczone na poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków. Oznacza to, że środki z Unii Europejskie będą kierowane na wymianę starych, węglowych pieców na nowe i ekonomiczne oraz na modernizację domów, w celu zmniejszenia zapotrzebowania na energię. Może to być ocieplenie budynku, wymiana drzwi i okien, ocieplenie dachu czy demontaż i założenie nowego pieca gazowego. Każdy wniosek o dofinansowanie jest indywidualnie rozpatrywany, ale trzeba spełnić określone wymagania, które są jednakowe dla każdego wnioskodawcy. Z dofinansowania z programu czyste powietrze może skorzystać  każdy właściciel lub współwłaściciel budynku.

Koszt całego przedsięwzięcia może wynieść od trzydziestu do nawet stu tysięcy złotych, ale kwota dofinansowania może wynosić jedynie trzydzieści tysięcy dla podstawowego dofinansowania lub trzydzieści siedem dla rozszerzonego. Jednak najważniejsze, aby wniosek był właściwie uzupełniony.