Montaż pomp ciepła w starym domu

W starym budownictwie zazwyczaj nie ma dobrze zbudowanej instalacji cieplnej, a tym samym nie ma możliwości ulepszenia ogrzewania do współczesnego standardu. Najczęściej zdarza się, więc, iż w starych domach czy blokach montowane są alternatywne źródła ciepła, które najczęściej są pompami ciepła.

Najlepsze pompy ciepła do starego budownictwa

pompa ciepła w starym budynkuDo budynków nie posiadających własnego systemu ogrzewania zazwyczaj najlepiej nadają się pompy ciepła, gdyż są one najlepszymi i najbardziej wydajnymi urządzeniami, a ponadto mogą być używane także jako źródło ciepła do obiegu wody. Pompa ciepła w starym budynku najczęściej będzie wersją powietrzną, używającą energii cieplnej pobieranej właśnie z powietrza w celu ogrzewania wody lub płynu w obiegu grzewczym, lub też ciągu wodnego. W ten sposób można w budynku stworzyć całą infrastrukturę cieplną, toteż pompy powietrzne, które są najłatwiejsze w montażu ale również i najbardziej wielozadaniowe, są bardzo często używane do modernizacji bloków czy starych domów. W wielu przypadkach są one jedynymi urządzeniami jakie mogą być zamontowane, gdyż jako jedne z niewielu nie wymagają znacznego nakładu pracy czy konieczności montażu całej nowej infrastruktury by urządzenie działało poprawnie. Same pompy są także bardzo niewielkie, i nie zajmują dużo przestrzeni, toteż mogą być montowane w miejscach w których takiej przestrzeni jest bardzo niewiele.

Nie ma problemu by ulokować je na ścianach bloków czy domów, aczkolwiek często montowane są na dachach, z dala od zasięgu osób niepowołanych do obsługi takich urządzeń. Pompy ciepła, a zwłaszcza pompy powietrzne, są bardzo tanimi urządzeniami, i nie generują wysokich kosztów eksploatacji. Zdarza się więc iż stają się zamiennikami obiegów ciepłowniczych.