Na czym polegają termowizje i kiedy są one niezbędne?

Termowizja to proces obrazowania w paśmie światła podczerwonego – wykorzystywana jest między innymi przy diagnostyce budynków oraz zainstalowanych w nich instalacji, na przykład obwodów elektrycznych.

Na czym polegają badania termowizyjne budynków i kiedy są potrzebne?

termowizjaBadania termowizyjne pozwalają na na rejestrację promieniowania cieplnego, które jest emitowane prze budynki. Pozwala to na bardzo szybkie sprawdzenie izolacyjności cieplnej danego budynku, który jest poddawany tej metodzie diagnostycznej. Tak wykonana termowizja pozwala także na szybkie sprawdzenie jakości wykonanie poszczególnych instalacji – związanej na przykład z ogrzewaniem centralnym (chociażby wykrywanie takich usterek, jak wady w systemie ogrzewania podłogowego) bądź elektryki (czyli ewentualnego przerwania przewodów elektrycznych). Kolejnym (dość nowatorskim) sposobem wykorzystania badania termowizyjnych w budownictwie jest używanie termowizji do sprawdzenia tego, czy ramy stolarki okiennej są poprawnie osadzone – pozwala to w szybki sposób wykluczyć ewentualne niedociągnięcia bądź wady wykorzystanych przez pracowników produktów. Kiedy warto jest dokonać badania budynków poprzez termowizję? Przede wszystkim we wszystkich wyżej wymienionych przypadkach (chęć sprawdzenia instalacji), jak i w momencie zakupu nowego domu lub kamienicy. Często także wtedy, kiedy to my sprzedajemy budynek – badania termowizyjne znacznie podwyższają jego cenę na rynku nieruchomości.

Badania termowizyjne oprócz dużego i przestronnego wykorzystania ich w budownictwie oraz wszelkich remontach budynków, znalazły także wykorzystanie w innych sektorach. Termowizja jest wykorzystywana również między innymi w przemyśle (na przykład do kontroli procesów technologicznych) oraz w energetyce (na przykład do kontrolowania linii przesyłowych wysokiego napięcia).