Niezbędne wyposażenie szpitali – system ogrzewania dzieci

W ostatnich latach pojawiło się wiele publikacji dotyczących badań nad skutkami ogrzewania pacjentów poddawanych zabiegom operacyjnym. W medycznych materiałach autorzy przytaczają wiele ciekawych hipotez oraz zauważanych pozytywnych skutków wynikających z zastosowania systemów ogrzewania chorych podczas operacji.

Ogrzewanie ciała dzieci w szpitalach

system ogrzewania dzieci podczas operacjiCiekawym nowym zagadnieniem okazuje się system ogrzewania dzieci podczas operacji. Szereg badań udowadnia, że środki farmakologiczne stosowane przy znieczuleniu oraz narkozie małych pacjentów mają wpływ na termoregulację organizmu. Konsekwencją wychłodzenia może być wprowadzenie chorego w hipotermię w trakcie operacji albo tuż po zabiegu. Chłodne sale operacyjne, jak i ekspozycja znacznej ilości ciała na niższe temperatury mają negatywny wpływ na szybki powrót do zdrowia dzieci. Hipotermia może skutkować tym, że proces wybudzania dla małych dzieci, będzie o wiele mniej komfortowy. Mali pacjenci często uskarżają się na dreszcze i silne uczucie zimna. By temu zapobiec można wprowadzić do szpitali systemy ogrzewania stosowane w trakcie operacji. Udowodniono, że wykorzystując systemy czynnego ogrzewania, przesyłane ciepło do ciała przez skórę bezpośrednio przed oraz w trakcie operacji chroni przed wystąpieniem hipotermii. Korzyści wynikających z zastosowania systemów grzewczych nie sposób przecenić. Między innymi czynne ogrzewanie pacjentów zmniejsza znacznie ryzyko powikłań pooperacyjnych. U pacjentów poddanych ogrzewaniu ryzyko uczucia dreszczy oraz nieprzyjemnego chłodu spada znacząco. 

Dla małych pacjentów jest niezwykle ważne, aby zarówno przed zabiegiem, jak i po czuć się bezpiecznie. W momencie kiedy zostają skierowani na blok operacyjny, a rodzice zostają za drzwiami, niezwykle ważne stają się momenty kiedy dziecko czuje się komfortowo. Sam pobyt w szpitalu, jak i powrót do zdrowia nie powinien być naznaczony strachem.