Oświetlenie w technologii LED

 

Planując tworzenie domowej instalacji elektrycznej oraz systemu oświetlenia dobrze jest pamiętać o aspekcie energooszczędności. Podstawą komfortowej pracy, ale także wieczornego relaksu jest dobrze dobrane oświetlenie, o właściwej mocy, barwie i strumieniu światła, a także stopniu rozproszenia dopasowanym do pomieszczenia. Obecnie rynek oferuje szeroki wachlarz rodzajów światła, a wybór odpowiedniej żarówki wydaje się być trudniejszy niż kiedykolwiek wcześniej.

Co oferują nam producenci żarówek LED

żarówki led producentTechnologia LED znana jest już od wielu lat i obecnie jest już uznawana za najbardziej efektywne źródło światła dostępne w powszechnym użytkowaniu. W przypadku 10-watowej żarówki LED producent obiecuje, że dostarczany strumień świetlny porównywalny jest z tym jaki emitowałaby 75-watowa klasyczna żarówka. W przypadku żarówki LED 6W strumień światła porównywany jest do 40 W żarówki starego typu. Trzeba jednak pamiętać o paru ograniczeniach w przypadku oświetlenia LED. Przede wszystkim żarówki tego typu mają zwykle mniejszy kąt świecenia od świetlówek czy klasycznych żarówek, co należy wziąć pod uwagę planując oświetlenie w domu. Diody wykonane w technologii LED charakteryzują się natomiast wysoką trwałością, a modele wysokiej klasy mogą wytrzymać nawet do 100 000 godzin pracy.

Mimo iż koszt zakupu oświetlenia w technologii LED jest wyższy od modeli żarnikowych, to inwestycja w diody zwraca się już po 6 miesiącach, a trwałość będzie mogła być mierzona w latach. Decydując się na zakup lamp LED trzeba jednak pamiętać, aby kierować się jakością wykonania. Zakup tanich egzemplarzy marketowych może przynieść duże rozczarowanie w postaci zawyżonego zużycia prądu oraz mocy i barwie światła niezgodnych z deklarowaną. Dobra gwarancja producenta to także podstawa udanego zakupu żarówki LED.