przenośna kasa fiskalna

Praca w sklepie i praca przy kasie fiskalnej

Praca w sklepie na pewno nie należy do łatwych. Przede wszystkim jest związana z codziennym kontaktem z klientem, a jak wiadomo ludzie bywają różni. Wiele klientów jest dość problemowych i zdarzają się sytuacje konfliktowe.

Praca w sklepie związana jest przede wszystkim z koniecznością obsługi kasy fiskalnej. Kasjerzy przechodzą szkolenia i kursy, w czasie których uczą się obsługi kasowej oraz zapoznają się z zasadami działania kas fiskalnych. Do nauki wykorzystuje się przenośne kasy fiskalne.
przenośna kasa fiskalnaPracownicy sklepowi spędzają kilka godzin dziennie na kasowaniu produktów. W większości sklepów, zwłaszcza w dużych marketach towary i produkty kasuje się za pomocą kodów kreskowych, które znajdują się na opakowaniach produktów. W przypadku artykułów na wagę, warzyw oraz owoców klienci w sklepie sami warzą swoje wyroby na specjalnych wagach z drukarką etykiet i oklejają wybrane produkty właściwą etykietą. Nowoczesne wagi są wyposażone w monitory dotykowe, na których można zobaczyć obrazki symbolizujące wybrane produkty. Wpływa to na znaczne uproszenie obsługi kasy.
W przypadku mniejszych sklepów nie zawsze kasowanie towaru odbywa się za pomocą kodu kreskowego. Bardzo często kasjer sprzedawca musi znać kod produktu i wystukać go na klawiaturze kasy. W małych sklepikach wybór towarów nie jest zbyt szeroki. Natomiast w dużych sklepach, z uwagi na ogrom produktów przeznaczonych na sprzedaż nie byłoby możliwe zapamiętanie wszystkich kodów towarów.

W sklepach wielkopowierzchniowych klienci mają możliwość płacenia za zakupy na wiele różnych sposobów. Można płacić gotówką, choć ten sposób jest już znacznie mniej popularny. Obecnie najwięcej transakcji jest dokonywanych za pomocą karty płatniczej. Stanowiska kasowe są wyposażone w czytniki kart magnetycznych, dzięki można płacić kartą za swoje zakupy.