Przypodłogowe listwy z MDF

Listwy stanowią niezbędny element wykończenia podłóg drewnianych i paneli podłogowych. Można w tym celu sięgnąć po listwy produkowane z różnych materiałów: MDF, drewna, plastiku. Różnią się one od siebie ceną, wyglądem i trwałością, a także sposobem montażu. Przed wyborem konkretnego rodzaju warto się zapoznać z jego wadami i zaletami.

Czy listwy z MDF to dobry wybór?

listwy mdfPrzypodłogowe listwy pełnią kilka różnych funkcji. Pierwszą z nich jest zasłonięcie szczelin na styku ścian i podłogi – pozostawienie dylatacji jest niezbędne, aby podłoga mogła pracować, ale sama szczelina wygląda nieestetycznie. Listwa pozwala ją zakryć i tworzy estetyczne wykończenie wnętrza. Dodatkowo listwy zakrywają drobne niedociągnięcia na samej ścianie, na przykład krzywo uciętą krawędź tapety. Kolejną ważną kwestią jest ochrona ściany przed zabrudzeniem. Podczas sprzątania można ścianę uderzyć lub pobrudzić miotłą lub mokrym mopem. W przedpokoju łatwo przypadkiem uderzyć w ścianę butem. Dzięki odpowiedniej wysokości listwom uda się uchronić tę przegrodę budowlaną przed zniszczeniem. Jeśli chodzi o materiały stosowane do produkcji listew, to w ostatnich latach sporą popularnością zaczęły się cieszyć listwy MDF. Wynika to ze stosunkowo niskiej ceny MDF i jego trwałości. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu listwy z MDF można stosować nawet w pomieszczeniach wilgotnych: kuchni i łazience. Pozwala to na użycie tych samych listew w każdym pomieszczeniu w naszym domu.

Dostępne są listwy o różnej wysokości i wycinane w różne wzory. Mogą być zupełnie proste, jak i bardzo ozdobne, więc produkty z MDF można dopasować do każdego stylu aranżacji. Dzięki możliwości malowania ich na dowolny kolor łatwo jest je dopasować do kolorystyki całego wnętrza, aby wtapiały się w tło lub tworzyły ładny kontrast.