Rodzaje herbat na relaks i odprężenie

Bardzo często osoby zestresowane w pierwszej chwili sięgają po używki, alkohol lub kofeinę. Mimo tego często myślą także o herbatkach niwelujących uczucie stresu. Pierwsza na myśl zapewne przychodzi nam waleriana. To preparat przygotowany z korzenia kozłka lekarskiego. Jest to najpopularniejsze zioło uspokajające i niwelujące bezsenność.

Jakie składniki sprawiają, że herbata jest relaksująca, odprężająca?

herbata relaksująca i odprężającaOprócz herbat dodawane jest także do tabletek nasennych i uspokajających. Kolejna herbata relaksująca i odprężająca to mięta. Działa ona rozkurczowo, co pomaga rozluźnić się mięśniom, a więc i zrelaksować całemu ciału. Kolejnym popularnym ziołem jest lawenda. Ma udokumentowane działanie antystresowe, ułatwia zasypianie i działa kojąco. Bywa używana w aromaterapii, a jej susz umieszczany jest w poduszeczkach ułatwiających zasypianie. Pomocny może okazać się także napar z rumianku, który przy długotrwałym stosowaniu może nawet łagodzić stany lękowe. Kolejnym dobrze znanym ziołem łagodzącym stres jest melisa lekarska. Odpręża i ułatwia zasypianie. Jest bardzo dobrze przebadana, przez co wiemy, że herbata z melisy działa korzystnie przy zwalczaniu stanów lękowych, bezsenności i stresu. Co ciekawe melisa zawiera kwas GABA, czyli kwas gamma-aminomasłowy. Jak się okazuje, jego niedobory mogą prowadzić do stanów lękowych, bezsenności, stanów depresyjnych i skłonności do alkoholu. 

Kwas ten możemy znaleźć również w herbacie, zwłaszcza tej po szczególnym procesie obróbki. Dowiedziono, że przetrzymywanie liści herbaty w atmosferze azotu wzmaga zawartość kwasu GABA w jej liściach. Herbata bogata w ten kwas ma charakterystyczny masłowy aromat. Warto więc oprócz ziołowych herbatek zwrócić uwagę na herbaty zielone mające wysoką zawartość tego kwasu.