Różnorodność stopów stali

Elementy konstrukcyjne wymagają specjalnych substancji z których są wykonywane, często ten same metal nie może być użyty przy produkcji paru elementów. Dlatego też tworzymy coraz to nowsze stopy o potrzebnych nam właściwościach zarówno fizycznych, jak i chemicznych. Zależnie od gałęzi przemysłu dla jakiego produkowane są tego typu materiały, wymagania będą niezwykle zróżnicowane.

Stal kotłowa, czy konstrukcyjna?

25CrMo4Istnieją dwa niezwykle popularne rodzaje stali, niezwykle plastyczna, ciągliwa i odporna na temperaturę stal kotłowa i wytrzymała, twarda, mało ciągliwa i nie odstająca w rezystancji termicznej stal konstrukcyjna. Obie z nich mają swoje zastosowania, gdzie kotłowej częściej używamy w miejscach typowo o charakterze specjalistycznym gdzie potrzeba odporności cieplnej i chemicznej, to konstrukcyjna używana jest głównie w budownictwie, jak sama nazwa wskazuje. Jednak czy istnieje jakieś pośrednie rozwiązanie skoro te stopy są tworzone tak bardzo pod kątem jakiejś konkretnej dziedziny? Okazuje się, że tak, stop stali chromowo-molibdenowy oznaczany wzorem chemicznym 25CrMo4 jest przemiennie klasyfikowany jako stal konstrukcyjna, lub stal kotłowa. Można więc wywnioskować, że pełni on funkcję gdzieś pośrednią. Jest on wysoce wytrzymały, ma dużą ciągliwość, spawalność, oraz dobrą hartowność. Najczęściej stosowany w produkcji części zmiennie obciążonych, narażonych na skręcanie i zginanie podczas pracy, a zatem wymaga się od niego wytrzymałości i ciągliwości. Z tego stopu wyrabia się osie w pojazdach, korbowody silników, wały korbowe, czy też tuleje.

Jak można zauważyć, stopy stali mają tak wąski zakres zastosowania ze względu na ich specjalistyczne właściwości, że nawet taki leżący gdzieś pośrodku ma swoje oryginalne zastosowania i nie może być zastąpiony żadną ze stron. Dlatego też ważnym jest korzystanie z odpowiednich materiałów, by spełniały one swoje zadanie jak najlepiej i nie zawodziły.