Szalunki do wykopów – zastosowanie

Współcześnie wykopy nawet w trudniejszych warunkach, gdzie podłoże jest sypkie, nie stanowią dużych problemów – większość przedsiębiorstw dysponuje odpowiednimi szalunkami do wykopów. To konstrukcja, którą umieszcza się w wykopanych dołach z kilku powodów. Przy ich pomocy zabezpiecza się teren, a także tworzy odpowiednią formę fundamentów.

Jakie szalunki do wykopów najlepiej wybrać?

szalunki do wykopów w dobrej cenieSzalunki dobiera się w zależności od rodzaju podłoża. Można wyróżnić trzy podstawowe typy konstrukcji – lekkie, średnie oraz ciężkie. Pierwsze z wymienionych sprawdzą się idealnie w miejscach, gdzie wykopy nie są głębokie i szerokie, przez co ziemia nie naciska na konstrukcję. Wiele przedsiębiorstw wykorzystuje je do tworzenia kanalizacji, przyłączy lub innych elementów armatury sanitarnej. Średnie szalunki znacznie częściej wybierane są już podczas prowadzenia prac na większych terenach, jak chociażby przygotowanie placu pod budowę domu. Jeżeli nacisk ziemi lub piasku jest większy, a roboty odbywają się na większą skalę – powinno wybrać się konstrukcje ciężkie. Są one wykonane z trwalszych i bardziej wytrzymałych, ciężkich materiałów. Szalunki do wykopów w dobrej cenie można wypożyczyć od wielu przedsiębiorców, gdyż w większości przypadków służą one tymczasowo. Po wykonaniu podziemnej instalacji lub uformowaniu mieszanki betonowej pod fundamenty cała konstrukcja może zostać rozebrana. Szalunki będą dobrym wyborem zarówno dla firm, jak i osób prywatnych wykonujących prace fundamentowe na swojej działce.

Przed przystąpieniem do realizacji prac, warto zastanowić się, który z szalunków będzie najodpowiedniejszy. Lekkie konstrukcje są komfortowe w przenoszeniu i niedrogie, choć w przypadku większych prac w trudniejszych warunkach zdecydowanie lepszym wyborem mogą okazać się szalunki średnie lub nawet ciężkie.