Szambo na ścieki

 

W każdym domu powstają nieczystości, których musimy się na bieżąco pozbywać. Kiedy budujemy dom na terenie, gdzie występuje kanalizacja miejska, to musimy zmierzyć się z wyzwaniem i zdecydować na budowę szczelnego szamba na ścieki. Musimy przede wszystkim wybrać odpowiednią pojemność zbiornika, a także zamówić usługi asenizacyjne w przypadku szamb jednokomorowych.

Kiedy należy zamontować szambo betonowe?

Szambo powinno być zainstalowane już, kiedy w domu pojawiają się pierwsi mieszkańcy. W zasadzie nie potrzebujemy żadnych dodatkowych pozwolenie na budowę szamba betonowego, ale jeśli chcemy załatwić wszystkie formalności od razu, to najlepiej jest ubiegać się o pozwolenie na budowę szamba przy załatwianiu dokumentów związanych z pozwoleniem na budowę domu. Jeżeli szambo zostało umieszczone w projekcie zagospodarowania działki, to bez żadnych dodatkowych formalności możemy przystąpić do budowy zbiornika na ścieki. Jak duży zbiornik na ścieki powinniśmy wybrać? Wytrzymałe szamba betonowe ekologiczne mogą być w różnych wielkościach. Możemy zdecydować się na szambo, które posiada zaledwie 7 m sześciennych pojemności i zupełnie wystarcza dla 4-osobowej rodziny, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są duże szamba o pojemności 12 metrów sześciennych. Pojemność zbiornika na szambo powinna być tak duża, aby zbiornik opróżniany był raz na dwa tygodnie. W przypadku rodziny wielopokoleniowej warto zdecydować się na kilka zbiorników, z których wykonano odpowiednie szambo.

Dobrym rozwiązaniem jest również produkowanie szamba na miejscu, ponieważ wtedy możemy ustalić dowolną wielkość, a także szerokość i wysokość pojemnika. Jednak zawsze, kiedy decydujemy się na szambo jednokomorowe, to musimy liczyć się z oczyszczaniem przez wozy asenizacyjne i zbiornik powinien być dopasowany do pojemności szambiarki.