szaty liturgiczne

Szaty liturgiczne we Wielkim Poście i okresie zwykłym

Okres wielkiego Postu to czas szczególny dla chyba każdego katolika. W tym czasie przygotowujemy się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego, poprzez nawracanie się, swoistą metanoię – zmianę życia na lepsze.

Pewnie niejedna osoba zauważyła, że w tym szczególnym okresie roku liturgicznego zmieniają się także kolor szat liturgicznych kapłanów. Szaty liturgiczne bowiem w okresie zwykłym, a więc poprzedzającego czas Wielkiego Post mają kolor zielony i symbolizują nadzieję, sprawiedliwość, młodość, także odrodzenie. Natomiast szaty liturgiczne w czasie Wielkiego Postu mają kolor fioletowy.
Ten właśnie kolor, wedle opinii katolików, symbolizuje oczekiwanie na spotkanie z Chrystusem i na ducha pokuty. Ponadto może również symbolizować żałobę oraz godność.  Szaty liturgiczne najczęściej wytwarzane są przez siostry zakonne, które same je wyszywają i przyozdabiają. Warto pamiętać, że uszycie szaty liturgicznej nie jest wbrew pozorom sprawą łatwą. Zajęcie to wymaga sporej wprawy, cierpliwości i dokładności.

Każdy ksiądz może nabyć szatę liturgiczną w specjalnych sklepach diecezjalnych lub parafialnych. Z tej racji, że zrobienie szaty liturgicznej nie jest sprawą łatwą, to również koszt ich zakupienia nie jest też niski.