Wszystko, co musisz wiedzieć o korkach pneumatycznych

Korki zatykające odnajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest odblokowanie rur czy studzienek. Do sytuacji tej wbrew pozorom dochodzi niezwykle często, a jak wiemy instalacje składające się z rur są niezwykle powszechnym rozwiązaniem zarówno w zakładach pracy jak i naszych domach. Producenci korków zatykających oferują nam w związku z tym wiele rozwiązań. Dziś nieco bliżej przyjrzymy się korkom pneumatycznym.

Zastosowanie korków pneumatycznych

korki pneumatyczneKorki pneumatyczne wykorzystywane są jako elementy blokujące lub przepływowe. W zależności od miejsca zastosowania mogą one różnić się między sobą kształtem, wielkością, długością, a także stopniem elastyczności. Gdzie więc korki pneumatyczne odnajdują swoje zastosowanie? Spotkamy się z nimi przy naprawach uszkodzonych odcinków przewodów rurowych, gdzie nie istnieje potrzeba wyłączenia danego rurociągu. Sprawdzą się również doskonale, gdy mamy do czynienia z nowo wybudowanym bądź przebudowanym przewodem. Dzięki nim mamy możliwość sprawdzenia szczelności takiego przewodu. Są one niezbędnym elementem do zamykania otworów wlewowych, studzienek kanalizacyjnych i przewodów rurowych. Są również niezbędne, gdy mamy do czynienia z wypadkiem z udziałem niebezpiecznych substancji. Korki pneumatyczne występują pod dwoma kształtami: o profilu okrągłym oraz owalnym. Ponadto możemy wyróżnić wiele rodzajów korków, ze względu na funkcję, którą spełniają. Możemy spotkać się z korkami zatykającymi, przepływowymi, kontrolnymi czy do badania szczelności instalacji.

Korki pneumatyczne są niemal niezastąpionymi elementami wykorzystywanymi w wielu branżach. Możemy się z nimi spotkać zarówno w dużych zakładach przemysłowych jak i małych, przydomowych instalacjach. Z ich możliwości korzystają również przedsiębiorstwa zajmujące się budową i eksploatacją rurociągów.