Wykonanie konstrukcji nawodnych

Nawodne konstrukcje, takie jak morskie suche doki, platformy wiertnicze i wszystkie pozostałe zabudowania, powstające na morzu należą do najtrudniejszych i najbardziej wymagających projektów. Podczas ich budowy nie stosuje się bowiem wielu rozwiązań technicznych, które doskonale sprawdzają się na lądzie, za to wdraża się innowacyjne metody budowy.

Budowa morskich platform i konstrukcji

konstrukcje offshoroweZmiana profilu obiektu nawodnego jest prostsza niż budowa od podstaw, aczkolwiek i tak wymaga ekspertyzy i doświadczenia profesjonalnych morskich załóg budowlanych. Ekipy które tworzą nowoczesne konstrukcje offshorowe zazwyczaj nie narzekają na brak zadań, gdyż często zdarza się iż wynajmowane są do przebudowania istniejącego obiektu. Najczęściej takie zadania obejmują demontaż instalacji platform wiertniczych oraz ich konwersję w morską stację badawczą lub instalację użytkową, lub nawet oczyszczalnię wodną. Prace na morzu są całkowicie odmienne od wykonywania zadań na zwykłym, lądowym placu budowy, i często wymagają obecności statków pomocniczych, oraz całej specjalistycznej infrastruktury, by można było w ogóle wykonać najprostsze zadania, związane zarówno z budową jak i z konwersjami. Podczas tworzenia nowych obiektów nawodnych wymagana jest również obecność nurków, którzy wykonują montaż podstaw platform i stacji nawodnych, oraz dokonują inspekcji po zakończeniu budowy.

Firmy które wykonują takie instalacje są bardzo renomowane, i zwykle bardzo dobrze znane. Nie jest więc trudno znaleźć wykonawcę do nowego projektu obiektu nawodnego o wystarczająco dobrej reputacji. Wiele firm, obsługujących platformy wiertnicze rekomenduje załogi które wykonywały ich obiekty, oraz utrzymuje z nimi stałą współpracę, choćby w przypadku konieczności rozbudowy.