Wyposażenie sklepowe

Współczesny sklep to nie tylko kilka półek i lada. Małe sklepy i wielkopowierzchniowe markety potrzebują bardzo podobnych elementów, by funkcjonować. Klienci oczekują kompleksowej obsługi i czytelnej ekspozycji towarów bez względu na to, czy jest to mały osiedlowy sklepik, czy duży sieciowy supermarket.

Elementy wyposażenia sklepów

wyposażenie sklepówPocząwszy od wejścia, skończywszy na zapłacie za zakupy i spakowaniu produktów, przestrzeń przeznaczona do handlu, bez względu na wielkość, musi posiadać podobne lub takie same zespoły urządzeń ułatwiających sprzedaż i ekspozycję towarów. Bardzo ważne jest pokazanie klientowi towarów, związane z zachowaniem odpowiedniej przestrzeni, widoczności, oświetlenia i oznakowania, w tym przejrzyście opisanych cen. Wyposażenie sklepów ułatwiające zakupy to także wózki i koszyki. Towary muszą być wyeksponowane na regałach/półkach, które muszą spełniać normy bezpieczeństwa. Część towarów musi być eksponowana w ladach chłodniczych i zamrażarkach. Urządzenia poprawiające sprawność obsługi to czytniki kodów kreskowych, wagi elektroniczne z drukarkami do samodzielnego użytku przez klientów, kasy sprzężone z terminalami płatniczymi oraz kasy samoobsługowe, które przyśpieszają proces sprzedaży. W sklepach odzieżowych ważnym elementem wyposażenia są przebieralnie, a w sklepach budowlanych różne rodzaje wózków umożliwiające transport towarów wielkogabarytowych. Dodatkowo kasy fiskalne  sprzężone z systemem komputerowym, który sprawdza stany magazynowe i dostępność towarów.

Od czasów subiekta Rzeckiego wygląd i wyposażenie sklepów mocno uległy zmianie. To wynik oczekiwań klientów. Jednak zawsze pozostaje wspólne ogniwo łączące te dwa światy – człowiek, kompetentny i miły sprzedawca, który doradzi i zachęci klienta do zakupu.