Wytrzymałe płyty teflonowe

Produkcja tworzyw sztucznych otworzyła szereg nowych możliwości w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Są one obecnie podstawowym surowcem do wytwarzania wielu dóbr i elementów konstrukcyjnych. Jednym z nich jest teflon o bardzo szerokim zastosowaniu.

Rodzaje i zastosowanie teflonu PTFE

płyty ptfeTeflon jest materiałem powstającym w wyniku polimeryzacji związku zwanego tetrafluoroetylenem. W wyniku przeprowadzenia tego procesu powstaje doskonały pod względem właściwości polimer o bardzo szerokim zastosowaniu. Do handlu teflon trafia jako pręty i płyty PTFE o bardzo różnych średnicach i grubościach. Są to tzw. formatki o wymiarach doskonale przystosowanych do dalszej produkcji różnorodnych detali konstrukcyjnych. Ta wielorakość rozmiarów formatek ma za zadanie ograniczenie strat podczas obróbki przy wytwarzaniu elementów o odmiennych wielkościach. Trzeba nadmienić, że formatki teflonowe mogą być obrabiane wszystkimi znanymi metodami i nie wymaga to zastosowania specjalistycznego sprzętu. Teflon PTFE jest produkowany jako jednorodny polimer oraz z zastosowaniem domieszek włókna szklanego, grafitu, włókien węglowych, molibdenu i innych. Ma to na celu podniesienie parametrów wytrzymałościowych. Teflon PTFE cechuje się wieloma znakomitymi parametrami wytrzymałościowymi co pozwala stosować go do produkcji detali pracujących w ekstremalnych warunkach. Przykładem niech będzie wytrzymałość termiczna. Teflon nie traci swojej wartości w zakresie temperatur pomiędzy minus 200, plus 260 stopni Celsjusza. Jest całkowicie odporny na działanie stężonych kwasów i rozpuszczalników.

Wymieniając inne wybitne właściwości należy wspomnieć o odporność na działanie agresywnych czynników atmosferycznych w tym wody i promieniowania UV. Poza tym jest to materiał obojętny fizjologicznie i posiadający ogromne właściwości dielektryczne. Dlatego też jest bardzo ceniony w przemyśle spożywczym oraz medycznym.