Zalety nawozu azotowego

Nawozy to środki coraz częściej stosowane w ogrodnictwie i rolnictwie. Dzięki nawozom uzyskuje się odpowiednie warunki do rozrostu rośliny. Często niestety nawozy zawierają wiele sztucznych substancji, które co prawda powodują wzrost rośliny, jednak zaburzają jej gospodarkę metaboliczną, co nie jest korzystnym stanem.

Korzyści płynące ze stosowania nawozu azotowego

nawóz azotowyZamiast inwestować w nawóz z wieloma szkodliwymi substancjami niewiadomego pochodzenia, najlepiej skorzystać z nawozu zawierającego związki azotu. Azot jest bardzo ważnym składnikiem dla roślin, a niestety istnieje ogromny deficyt tego pierwiastka w glebie. Azot jest ważnym elementem budulcowym dla roślin. Rośliny są żywymi organizmami, dlatego też wytwarzają potrzebne dla siebie białka. Białka syntetyzowane są z aminokwasów, a do powstania aminokwasów niezbędnym składnikiem jest azot. Nawóz azotowy pozwala więc roślinie na prawidłowe przeprowadzanie procesu biosyntezy aminokwasów oraz biosyntezy białek. Azot jest w dużych ilościach w powietrzu, niestety z powietrza rośliny nie mogą go pobierać, dlatego też najlepszym sposobem na dostarczenie go do organizmu roślinnego jest odpowiednio przebadany i skuteczny nawóz azotowy. Dzięki temu nawozowi roślina wzrasta oraz przyrasta na grubość, a przy tym jest zdrowa i jej metabolizm oraz funkcjonowanie nie są zaburzone, ponieważ związki azotu nie są szkodliwe i toksyczne dla rośliny.

Nawozy są coraz częściej stosowane, jednak bardzo często nawozy dostępne na rynku zawierają wiele szkodliwych substancji oraz nie zawierają tych, których roślina najbardziej potrzebuje. Należy stosować nawozy bogate w azot, ponieważ ma on bardzo duże znaczenie biologiczne w funkcjonowaniu rośliny oraz jej skomplikowanych procesach fizjologicznych.