Zasada działania chwytaków opartych na podciśnieniu

Roboty przemysłowe, szeroko obecnie wykorzystywane w produkcji, nie mogą się obyć bez dodatkowego osprzętu, który jest im niezbędny do pracy. Każdy robot, nawet odpowiednio zaprogramowany musi móc wykonywać swoją pracę, a do tego potrzebne są ramiona chwytające, dostosowane do danego zadania. Typów takich ramion jest wiele, dlatego trzeba wybrać najodpowiedniejsze do danej funkcji.

Chwytak podciśnieniowy jest idealny dla płaskich przedmiotów

chwytaki podciśnienioweJednym z rodzajów chwytaków, są te oparte na podciśnieniu. Wyglądają jak wielki przyssawki, które przystawia się do jakiejś płaskiej powierzchni danego przedmiotu, którym chcemy manewrować, aby go podnieść, obrócić lub przestawić. Moc ssącą jaką generują chwytaki podciśnieniowe uzyskuje się poprzez zastosowanie odpowiednich pomp, które generują podciśnienie na przyssawce. To działa tak, jakbyśmy przykleili się ustami do szyby i zaczęli ssać. Dokładnie to samo dzieje się wewnątrz przyssawki podciśnieniowej robota przemysłowego. Taka siła może być bardzo duża, przez co tego typy chwytak może podnosić bardzo ciężkie przedmioty. Podnieść tonę to nie problem, jeśli tylko zastosuje się odpowiednie podciśnienie. Oczywiście jedynym warunkiem, jakie musi spełnić dany przedmiot, aby można było dla niego zastosować chwytak podciśnieniowy, musi być konieczność posiadania płaskiej powierzchni. Tylko dzięki temu można w pełni wykorzystać powierzchnie ssącą, która musi w całej swej okazałości przylegać do przedmiotu.

Chwytaki, które są oparte na generowaniu podciśnienia, wykorzystuje się na przykład do przenoszenia blach pochodzących od karoserii samochodów, szyb, czy też plastikowych przedmiotów, które posiadają płaskie powierzchnie. Przyssawka zapewnia stabilność uchwytu, jaką nie oferuje żaden inny rodzaj chwytaka. Z przyssawki ciężko jest się wyślizgnąć.