Zraszacz i linia kroplująca w ogrodzie

Każdy ogród w sezonie letnim wymaga podlewania. Nasz klimat nie obfituje w odpowiednią ilość łagodnego lecz systematycznego deszczu, dlatego latem jesteśmy zmuszeni podlewać rosnącą w ogrodzie roślinność nawet codziennie. Wiąże się to z jednej strony z dość dużym nakładem pracy (tym większym, im większy ogród), z drugiej zaś z dużym zużyciem wody. Można ułatwić sobie pracę i zaoszczędzić na rachunkach stosując automatyczne nawadnianie ogrodu.

Jak działa linia kroplująca?

linie kroplująceInstalacja nawadniająca w ogrodzie oszczędza nasz czas i pieniądze. Podlewanie roślin wężem ogrodowym jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nasz ogródek jest niewielki. Jednak kiedy mowa o dużym ogrodzie z dużą ilością nasadzeń, ręczne podlewanie zajmuje naprawdę dużo czasu. Druga kwestia to nadmierne zużycie wody, które bardzo często ma miejsce w przypadku ręcznego podlewanie ogrodu. System automatycznego nawadniania ogrodu dozuje tyle wody, ile potrzeba, a jeśli wzbogacimy instalację o  miernik wilgotności i czujnik deszczu, oszczędności na wodzie będą jeszcze większe. Automatyczne nawadnianie ogrodu może być instalacją nawadniającą ze zraszaczami, albo mogą tworzyć ją linie kroplujące. Te dwa rozwiązania można ze sobą łączyć dla jeszcze lepszego efektu. Linie kroplujące składają się z rur, które doprowadzają wodę, oraz z kroplowników, których zadaniem jest powolne dozowanie wody pod roślinę do jej systemu korzeniowego. Należy jednak pamiętać, że taka instalacja wymaga wstępnej filtracji wody z większych zanieczyszczeń, które łatwo blokują się w cienkich przewodach. Co do samego ułożenia kroplowników, pamiętajmy, aby ich otwory znajdowały się z boku, a nie pod spodem. Instalacja wodna ze zraszaczami to natomiast doskonałe rozwiązanie do podlewania dużych powierzchni, takich jak trawniki.

Montując instalację nawadniającą w ogrodzie należy dopasować ją do indywidualnych potrzeb. Najistotniejszy jest tutaj rodzaj roślinności. Trawniki, krzewy i rabaty bylinowe to miejsca, gdzie doskonale sprawdzi się instalacja ze zraszaczami. Zraszacze możemy zamontować również w warzywniku, jednak tam przyda się także linia kroplująca. To rozwiązanie idealnie sprawdzi się również na niskich rabatach i skalniakach.